2017 Fringe Waiting List

The following companies (arranged by regional category) are on the Waiting List for the Victoria Fringe and are NOT Confirmed in the Festival. Companies appear in the order drawn. We will contact all applicants by email very soon with more information.

WAITING LIST – LOCAL (BC)

4 small actors with big parts

Camilo The Magician

Maniac Productions

Tragedy + Time Served = Comedy

Little Mountain Lion

WAM Productions

Where’s Noonan?

Smoke Yoga and Wellness

Hawk Mom Productions

Intersectional Productions

Blue Elephant Theatre

DNA Productions

Paper Street Theatre

4am theatre

Trent Arterberry

Holly Would Productions

Andrew Wade

Cameron MacLeod

A Wee Bit More

Mike Delamont

Lucky Sharpie

Souviens Productions

Geodesic Theatre

Long Story Shortt Productions

Cullen the Comic, Ltd.

Lamplight Productions

rabbit + robot

Lonnie Glass

Random Acts of Theatre

Logan T. Smith

Anna Anderson

Bessie-Jean Productions

Candy-Bones

Dave Morris

Rahat Saini

The Sunshine Clowns/Holiday and Moore

A Kevin K. Production

Just Good Stuff

Iain Duncan

Wes Barker

Pacific Renaissance Theatre

Transpoetics

Victoria Simpson

Stephanie Morin-Robert

Dream Team Theatre Company

Jack Horne

Sundry Noname

Shawn O’Hara

Callidus Theatre

Cellar Door Productions

Devon Moore Music

Puente Theatre

Andrew Bailey

Haunted Productions

Nutmeg Creations

Happysad Theatre

Strapless

Holmstead Theatre

Singles Awareness Producions

Hymns in Hearse

SNAFU

Jarvolution

Jollygood Productions

Simmonds Productions

Whells Phargo Productions

Mind of a Snail Puppet Co.

The Body Orchestra

Random Samples Collective

Tuff Last Name Productions

Broken Rhythms Victoria Society

Fred Skelton

Made Up Entertainment

Ryan Gunther

All Mine

hip hop puppetry

Tamarack Theatre Collective

Vino Buono

Kate Braidwood

Standing Room Only Theatre

new best friend

Underground Comedy Collective

Jim Sands

Vivid Voice Studio

star star theatre

Melissa Taylor

Active Salad Productions

Cari Burdett

hartofsilver productions

Travis Bernhardt

Graham Roebuck

Gary Days Productions

Caturro Productions

Thin Ice Theatre

butohmeta

Levity Stilt Co.

WAITING LIST – NATIONAL (Canada & US)

Ghostwriter Theatre

DangerSwitch!

Annette Roman

Eliot Entertainment

Clayton Storyteller

HIROIC Productions

Creative Moves

FireFlood Entertainment

Amped Up Theatre

Ferdinand the Magnificent

EvilStick Productions

Diane M Barnes

HeARTbeat Theatre Productions

Acherontia productions

BouffanaTrix

Blue Eyes brown Eyes

Bill Bowers

Andrea Mock

Gangland Productions

Erroneous Productions

Drawing Board Productions

bike circus

Chase Padgett

Broken Turtle Productions

Randy Ross

Thunder Tangent

Fourth Wall

Pixel Productions

Pocket Theater LLC

Sam Mullins

Jeremy Productions

Hole Punch Productions

It is What it Is

Ramone Hanna

Newman Mentalism

Lesley Carlberg

Underdog Theatre

Still Your Friend

Jill Vice

Shelley Campbell

Adventures of Les Kurkendaal

Impromptu

Toller on the run Productions

Windy Wynazz

Table Flip

Izzy’s Addiction Theatre Company

Naked Empire Bouffon Company

Tough Choice Productions

Pamela Ziemann

Reverie Theatre

Sex T-Rex

Spokane Aerial Performance Arts

Jimmy Hogg

Houston Robertson

Jean-Francois Plante-Tan

Keith Brown

Scantily Glad Theatre

Pair of Animals

murray meyer

Rachelle Fordyce

WAITING LIST – INTERNATIONAL (Outside Canada/US)

Mr Wizowski Entertainment

Penash Productions

Gemma Wilcox

Bosie live

That’s Enough Drama

Rob Gee

Tim Motley

Makers of Entertainment

Foodnote Theatre

shemeshows

What companies are CONFIRMED in the 2017 Victoria Fringe Lineup?

™ FRINGE and FRINGE FESTIVAL are registered trademarks of the Canadian Association of Fringe Festivals


Intrepid Theatre respectfully acknowledges that we are located on the traditional and unceded territories,
of the Lekwungen People, now known as the Songhees and Esquimalt Nations.