Victoria Fringe Lottery Draw

This year we had 177 entries for the 2018 Victoria Fringe Lottery from companies hailing from all corners of the globe (including Campbell River, Montreal, Tehran, Ho Chi Minh City, Cape Town and Berlin). Big congratulations to the companies who were drawn for the 2018 festival, which runs August 22 – September 2, 2018.

They are:

International – IN (15%)

  1. 1. Rob Gee (Leicester, UK)
  2. 2. Paco Erhard (Berlin, Germany)
  3. 3. Jon Bennett Comedy (Melbourne, Australia)
  4. 4. Downunderground (Gold Coast, QLD)
  5. 5. Zir Productions (Whangarei, New Zealand)
  6. 6. Chip Pop Productions (Ho Chi Minh City, Vietnam)

North America – IN (35%)

  1. 1. Wish Experience (Astoria, USA)
  2. 2. Susan Jeremy (NY, USA)
  3. 3. Red Bastard (Florida, USA)
  4. 4. Indigenized Indigenous Theatre (St. Albert, AB)
  5. 5. Colette Kendall (Hamilton, ON)
  6. 6. Peachy Keen Prod. (Winnipeg, MB)
  7. 7. sideshowcomic (Edmonton, AB)
  8. 8. My Brother The Changeling (Toronto, ON)
  9. 9. Herculean Effort (Toronto, ON)
  10. 10. Rebel Rousing Theatre (Toronto, ON)
  11. 11. PointeTango (Montreal, QC)
  12. 12. Walk & Talk Theatre Company (Winnipeg, MB)
  13. 13. Squirrel Suit Productions (Hamilton, ON)
  14. 14. Bobby Watson Theatre Company (Portland, USA)
  15. 15. Things Falling Apart (Toronto, ON)
  16. 16. Sam Mullins (Toronto, ON)

Local BC – IN (50%)

  1. 1. Shawn O’Hara (Victoria, BC)
  2. 2. Cory Thibert (Vancouver, BC)
  3. 3. The Tops Theatre Company (Victoria, BC)
  4. 4. Palabra Flamenco (Victoria, BC)
  5. 5. Wonderheads (Victoria, BC)
  6. 6. Theatre Inconnu (Victoria, BC)
  7. 7. Los Bolos (Victoria, BC)
  8. 8. Rosemarie Productions (Victoria, BC)
  9. 9. Outpost 31 (Victoria, BC)
  10. 10. Broken Down Bus Productions (Victoria, BC)
  11. 11. Morgan Cranny (Victoria, BC)
  12. 12. ReCued Productions (Victoria, BC)
  13. 13. Blue Elephant Theatre (Victoria, BC)
  14. 14. Ratfish (Victoria, BC)
  15. 15. Jarvolution (Victoria, BC)
  16. 16. Travis Bernhardt (Vancouver, BC)
  17. 17. Pamela Bethel (Victoria, BC)
  18. 18. Enigmatic Events (Victoria, BC)
  19. 19. Pacific Renaissance Theatre (Victoria, BC)
  20. 20. Anja Theatre Co. (Vancouver) 
  21. Delusional Productions (Victoria, BC)

———————————————————————–

WAITLIST Companies

International – Waitlist

  1. 1. Iran Saye Theatre Company (Tehran, Iran)
  2. 2. Conrad Koch (Cape Town, South Africa)
  3. 3. Tim Motley (Melbourne, Australia)
  4. 4. big word performance poetry (Berkshire, UK)
  5. 5. Golden Boy Productions (Melbourne, Australia)

North America – Waitlist

  1. 1. Sam Mullins (Toronto, ON)
  2. 2. e308 (London, ON)
  3. 3. Blue Eyes Brown Eyes (Seattle, USA)
  4. 4. Eliot Entertainment (Kingston, ON)
  5. 5. Sophia Walker (Seattle, USA)
  6. 6. blindfool productions (Monterey, USA)
  7. 7. RibbitRePublic (Liverpool, NS)
  8. 8. Keith Brown (London, ON)
  9. 9. Thunder Blunder (Montreal, QC)
  10. 10. Theatre Free Radical (Fredericton, NB)
  11. 11. A Little Bit Off (Portland, USA)
  12. 12. The Wishes Mystical Puppet Company (Winnipeg, MB)
  13. 13. Bumble Bear Productions (Edmonton, AB)
  14. 14. Margin Release (Edmonton, AB)
  15. 15. Gemma Wilcox (Boulder, CO)
  16. 16. Houston Robertson (Benicia, USA)
  17. 17. Lost Music Productions (Toronto, ON)
  18. 18. Oscillating Productions (Toronto, ON)
  19. 19. Jade Lake Productions (San Francisco, USA)
  20. 20. Dynamite Lunchbox Entertainment (Orlando, USA)
  21. 21. Deflying Feets (Toronto, ON)
  22. 22. SPNP Tech (Brooklyn, USA)
  23. 23. Still Your Friend (Toronto, ON)
  24. 24. Gangland Productions (Los Angeles, USA)
  25. 25. Becoming Theatre (Montreal, QC)
  26. 26. Pipia & Son (Port Townsend, USA)
  27. 27. Randy Ross (Somerville, USA)
  28. 28. Aplombusrhombus (Ottawa, ON)
  29. 29. David Kleinberg (San Francisco, USA)
  30. 30. Jucar Productions (Toronto, ON)
  31. 31. The Herding Pack (Montreal, QC)
  32. 32. Pretentious Productions (Edmonton, AB)
  33. 33. Jesuit 2 Productions (Edmonton, AB)
  34. 34. The Gay Uncle Time (Seattle, USA)
  35. 35. Bessie-Jean Productons (Winnipeg, MB)
  36. 36. Ben Price Magic (Calgary, AB)
  37. 37. Racket Rock Productions (Toronto, ON)
  38. 38. Body n’ Bass (Toronto, ON)
  39. 39. That’s Enough Drama (Montreal, QC)
  40. 40. Pixel Productions (San Francisco, USA)
  41. 41. Bill Berry (Glendale, USA)
  42. 42. Toasted Theatre Company (Ottawa, ON)
  43. 43. Third Act Productions (Medford, USA)
  44. 44. S.E. Grummet (Saskatoon, SK)
  45. 45. Melissa Taylor (Toronto, ON)
  46. 46. Invisible Salon (San Francisco, USA)
  47. 47. Impromptu (Calgary, AB)
  48. 48. Ladies & Gentleman (Toronto, ON)
  49. 49. Stephen & Caity (Toronto, ON)
  50. 50. The Electric Gospel Experience (Lockport, MB)
  51. 51. Breaker/Fixer (Arkansas, USA)
  52. 52. Scantily Glad Theatre (Saskatoon, SK)
  53. 53. Drawing Board Productions (Toronto, ON)

Local BC – Waitlist

  1. 1. Delusional Productions (Victoria, BC)
  2. 2. Pig ‘N Pan (Victoria, BC)
  3. 3. Holly M Brinkman (Victoria, BC)
  4. 4. Tight Corset Theatre Company (Vancouver, BC)
  5. 5. Big Sandwich Productions (Vancouver, BC)
  6. 6. Random Samples Collective (Victoria, BC)
  7. 7. Jim Sands Presents (Vancouver, BC)
  8. 8. Logan T. Smith (Victoria, BC)
  9. 9. Standing Room Only Theatre (Vancouver, BC)
  10. 10. Another New Theatre Show (Victoria, BC)
  11. 11. Stageword Productions (Victoria, BC)
  12. 12. Life & Depth (Vancouver, BC)
  13. 13. Little Poet Productions (Victoria, BC)
  14. 14. Angler Productions (Victoria, BC)
  15. 15. Jennifer Pielak (Vancouver, BC)
  16. 16. new best friend (Vancouver, BC)
  17. 17. Beat-Poet GMAN (Vancouver, BC)
  18. 18. Island Circus Space (Victoria, BC)
  19. 19. Ingrid Hansen (Kelowna, BC)
  20. 20. Lamplight Productions (Victoria, BC)
  21. 21. Caturro Productions (Vancouver, BC)
  22. 22. Chicken For Supper Productions (Victoria, BC)
  23. 23. Ashley Whitehead (Vancouver, BC)
  24. 24. WAM Productions (Sooke, BC)
  25. 25. Candy Bones (Vancouver, BC)
  26. 26. Kim Greenwood (Victoria, BC)
  27. 27. Rod Peter Junior (Victoria, BC)
  28. 28. Wunderdog Theatre (Vancouver, BC)
  29. 29. Andrew Bailey (Vancouver, BC)
  30. 30. Howl Theatre (Vancouver, BC)
  31. 31. O Albatross (Vancouver, BC)
  32. 32. Mike Delamont (Victoria, BC)
  33. 33. Damonde Tschritter (Vancouver, BC)
  34. 34. Spired Theatre (Vancouver, BC)
  35. 35. HappySad Theatre (Vancouver, BC)
  36. 36. NickelPumpernickel (Victoria, BC)
  37. 37. Dragon Monkey Theatre (Victoria, BC)
  38. 38. Dave Morris (Victoria, BC)
  39. 39. Craving Space Productions (Vancouver, BC)
  40. 40. Possible Productions (Victoria, BC)
  41. 41. Mania Productions (Vancouver, BC)
  42. 42. Geodesic Theatre (Victoria, BC)
  43. 43. Singles Awareness Productions (Vancouver, BC)
  44. 44. Woollard and Woodard (Victoria, BC)
  45. 45. 4AM Theatre (Duncan, BC)
  46. 46. Theatre Theatre (Victoria, BC)
  47. 47. Cold Deer Productions (Victoria, BC)
  48. 48. Jollygood Productions (Victoria, BC)
  49. 49. Goodside Productions (Vancouver, BC)
  50. 50. Joy Anderson (Victoria, BC)
  51. 51. Glow in the Dark Theatre (Victoria, BC)
  52. 52. Stephanie Morin-Robert Performance Society (Vancouver, BC)
  53. 53. Dangling Parts Productions (Mill Bay, BC)
  54. 54. Two Dollar Shoes (Vancouver, BC)
  55. 55. urban spine (Campbell River, BC)
  56. 56. Launch Pad Theatre Company (Victoria, BC)
  57. 57. John Cullen (Vancouver, BC)
  58. 58. Kat Taddei & Jack Hayes (Victoria, BC)
  59. 59. hartofsilver productions (Victoria, BC)
  60. 60. Sean Proudlove (Victoria, BC)
  61. 61. Bragi Theatre (Victoria, BC)
  62. 62. Kitt & Jane (Victoria, BC)
  63. 63. Mind of a Snail Puppet Co. (Vancouver, BC)
  64. 64. DANCE BERSERKER DANCE (Victoria, BC)
  65. 65. Hawk Mom Productions (Victoria, BC)
  66. 66. Impulse Theatre (Victoria, BC)
  67. 67. Best Bitts Productions (Victoria, BC)
  68. 68. Paper Street Theatre (Victoria, BC)
  69. 69. Danger Salad(Vancouver, BC)
  70. 70. Ryan Gunther (Victoria, BC)
  71. 71. Human Body Project (Victoria, BC)
  72. 72. Haunted Productions (Victoria, BC)
  73. 73. Morris Bartlett (Vancouver, BC)
  74. 74. Holmstead Theatre (Victoria, BC)
  75. 75. Callidus Theatre (Victoria, BC)
  76. 76. Streetwise Productions (Victoria, BC)
  77. 77. Nutmeg Creations (Vancouver, BC)
  78. 78. Tragedy + Time Served = Comedy (Vancouver, BC)
  79. 79. ReClassifiers Theatre Co. (Victoria, BC)
  80. 80. Big Fat Neck (Victoria, BC)
  81. 81. Broken Rhythms Victoria Society (Victoria, BC)
  82. 82. Imagine Flight Theatre (Richmond, BC)
  83. 83. Graham Roebuck (Victoria, BC)
  84. 84. Classy Little Bitch Productions (Vancouver, BC)
  85. 85. Dick Loss Prevention (Victoria, BC)
  86. 86. Long Story Shortt (Victoria, BC)
  87. 87. Active Salad Productions (Vancouver, BC)

Waitlist artists are listed in the order drawn. Artists with questions regarding the Victoria Fringe can contact Fringe Producer Sammie Gough (250 383 2663 / [email protected])

 

™ FRINGE and FRINGE FESTIVAL are registered trademarks of the Canadian Association of Fringe Festivals


Intrepid Theatre respectfully acknowledges that we are located on the traditional and unceded territories,
of the Lekwungen People, now known as the Songhees and Esquimalt Nations.